x
Belalı Baş Ağrıları Yaratan Astigmat Nedir?
18.02.2024

Belalı Baş Ağrıları Yaratan Astigmat Nedir?

Astigmatizm, gözün kornea veya merceğinin düzensiz bir şekilde kavisli olması durumunu ifade eden bir göz bozukluğudur. Normalde, kornea ve mercek düzenli bir şekilde kavislidir, bu yüzeyde düzensizlik geliştiren astigmattır. Biri düzleştirilmiş gibi görünürken diğeri dikine kavislidir.

Astigmatizmin belirtileri arasında baş ağrıları, göz yorgunluğu, bulanık veya çift görme, odaklanma güçlüğü ve baş dönmesi bulunabilir. Bu belirtiler genellikle astigmatizmin şiddetine ve kişinin genel göz sağlığına bağlı olarak değişebilir.

Astigmatizm genellikle doğuştan gelir, yani genetik olarak düşünülebilir. Gözlük veya kontakt lenslerle düzeltilebilen bir göz sorunudur. Göz lazet operasyonuyla da düzeltilebilir.

Belalı baş ağrıları yaratan astigmat, doğru düzeltme yöntemleriyle genellikle başarıyla kontrol altına alınabilir. Göz muayenesi yapılması ve gerekirse gözlük veya lens reçetesi alınması, astigmatizmin neden olduğu belirtileri hafifletmede önemli bir adımdır.

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Astigmatizmin belirtileri, genellikle gözlerin düzensiz kavisli yüzeyleri nedeniyle ortaya çıkan görme sorunlarına dayanır. Bu durumda, nesnelerin net görünmesi zorlaşabilir, bulanık veya çift görme yaşanabilir. Gözlerin odaklanma çabası, baş ağrılarına neden olabilir ve uzun süreli bilgisayar kullanımı, okuma veya diğer görsel aktiviteler sırasında bu belirtiler daha belirgin hale gelebilir.

Astigmatizm, göz kaslarının sürekli olarak odaklanma çabasıyla, göz yorgunluğuna ve baş ağrılarına yol açabilir. Bu belirtilerle karşılaşan bireylerin, bir göz doktoruna başvurarak göz muayenesi yaptırmaları ve gerekirse uygun düzeltme yöntemlerini kullanmaları önemlidir.

Astigmat Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Astigmatizm tedavisi, bireyin ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre çeşitli yöntemleri içermektedir. Gözlük veya kontakt lensler, astigmatizmin düzeltilmesinde yaygın olarak kullanılan ve etkili sonuçlar sağlayan yöntemlerdir. Özel lens tasarımları, düzensiz kornea veya mercek yüzeylerinin etkilerini düzelterek net görüş sağlar.

Daha kalıcı bir çözüm arayanlar için lazer refraktif cerrahi yöntemleri, LASIK veya PRK gibi prosedürler, korneanın şeklini düzelterek astigmatizmi gidermeye yardımcı olabilir. Bu cerrahi seçenekler, gözlük veya lens kullanmaktan kaçınmak isteyen bireyler için çekici bir alternatif olabilir. Ancak her bireyin durumu farklı olduğundan, astigmat tedavisi için en uygun seçenek, bir göz doktoru tarafından yapılan detaylı bir muayene sonucunda belirlenmelidir.

Astigmat Hastaları Dinlendirici Gözlük Kullanabilir mi?

Astigmat hastaları dinlendirici gözlükleri kullanabilirler. Astigmatizm, gözün kornea veya merceğindeki düzensiz eğrilik nedeniyle oluşan bir göz bozukluğudur. Dinlendirici gözlükler, özellikle uzun süreli bilgisayar kullanımı veya yakın işlerle meşgulken göz yorgunluğunu ve diğer rahatsızlıkları hafifletmek amacıyla tasarlanmış özel lens tasarımlarını içerebilir.

Dinlendirici gözlükler genellikle özel filtreler veya özellikler içerir ve bu, mavi ışığın etkilerini azaltmaya veya odaklanma çabasını azaltmaya yönelik olabilir. Bu özellikler, özellikle dijital cihazların yoğun kullanımı sırasında ortaya çıkabilen göz yorgunluğunu ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Astigmatizmi düzeltmek için reçeteli gözlük veya kontakt lenslere ihtiyaç duyan bireyler, dinlendirici gözlük kullanmadan önce bir göz doktoruyla görüşmelidir. Çünkü dinlendirici gözlükler, temelde görüş kusurlarını düzeltmek yerine göz yorgunluğunu hafifletmeye odaklanır.

Blog Son Eklenenler
Göz Alıcı Tarz: 2024'ün En İyi Güneş Gözlükleri
2024'te güneş gözlükleri hem koruma sağlayarak hem de tarzı tamamlayarak önemli bir aksesuar haline gelmekte. Retro tarzı, minimalist ve gösterişli modeller, klasik ve cesur tasarımlar kadar trend. Sizler için derlediğimiz bu güneş gözlüğü önerilerinde ikonik markaların yanında yükselen yeni markalardan da bahsettik.
Miu Miu Güneş Gözlükleri Rehberi
Prada'nın lüks yanmarkası olan Miu Miu moda dünyasında dikkat çekiyor. Zarif tasarımları ve çeşitli renk seçenekleriyle her tarza hitap ediyor. Kadınların gücünü ve özgürlüğünü kutlayan Miu Miu, güneşin tadını çıkarırken aynı zamanda tarzını da koruyor.
Tarz Sahibi Görünmenizi Sağlayan Kemik Gözlük Çerçeveleri
Gözlük çerçeveleri , yüz hatlarını dengeleyen ve kişinin tarzını vurgulayan önemli bir unsurdur. İşte tam da bu noktada, kemik gözlük çerçeveleri , tarz sahibi görünmenizi sağlayacak ve kişisel stilinizi tamamlayacak mükemmel bir seçenek olabilir, ne dersiniz? Siz de kemik gözlükleri sevenlerdenseniz yazımızın devamına göz atın!
Çocuklar İçin Doğru Gözlük Çerçevesi Seçiminin Önemi
Çocukların günlük hayatındaki yaşamı ve sağlıklı gelişimi çok önemlidir. Gözlerinde kusur olan çocuklar, öğrenme süreçlerininde olumsuz durumlar yaşayabilir. Bunun olmaması için çocukların göz sağlığına dikkat etmek, kontrollerini düzenli yaptırmak gerekmektedir.
İlkbaharı Güneş Gözlüğü ile Karşılayın 
İlkbaharın müjdecisi, doğanın uyanışı ile birlikte gelen renk harmonisi ve enerji dolu günler kapımızda! Siz de İlkbaharı Güneş Gözlüğü ile Karşılayın.
Tarz Sahibi Gözlükler: Ray-Ban Güneş Gözlükleri
Ray-Ban Güneş Gözlüğü Modelleri, Ray-Ban Güneş Gözlüğü Camı Değiştirilir mi? gibi sıkça sorulan soruları cevaplandırdığımız bu yazımızı okumak için tıklayın!
Belalı Baş Ağrıları Yaratan Astigmat Nedir?
Astigmatizm , gözün kornea veya merceğinin düzensiz bir şekilde kavisli olması durumunu ifade eden bir göz bozukluğudur. Bu yazımızda sizlere Astigmat hakkında soruların soruları ve cevaplarını derledik. Daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz. 
Mavi Işık Filtreli Gözlük Zararları
Mavi Işık Filtreli Gözlük; bilgisayar, telefon, televizyon gibi uzun süreli kullanımda göze yansıyan mavi ışığın kırılma oranını arttırarak, oluşabilecek sağlık problemlerini ve göz yorgunluğunu azaltarak sağladığı uyku süresini arttırma gibi pek çok etkiye sahiptir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.